نکاتی در مورد جلوگیری از آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان

نکاتی در مورد جلوگیری از آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان

هر آنچه که باید در مورد جلوگیری از آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان بدانید!

دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند سالم و تندرست است، ولی والدین باید بدانند همان قدر که برای نیازهای مالی کودکان خود تلاش می کنند باید برای نیازهای روحی و روانی کودک خود هم وقت بگذارند، اگر مدیریت درستی و نظارت صحیح و دقیق بر کارهای او نداشته باشید کودک و نوجوان شما مانند ماهی از دست شما سر می خورد و در دریای پرتلاطم آسیب های اجتماعی غرق خواهد شد در ادامه به نکاتی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان می پردازیم.

اهمیت آسیب شناسی اجتماعی :

هر جامعه ای متناسب با شرایط خود، فرهنگ، رشد و انحطاط خود با انواعی از انحرافات و مشکلات روبروست که تأثیرات مخربی روی فرایند ترقی جامعه دارد، علاوه بر درک عمل و جلوگیری از تداوم آن عمل با ارائه راه حل هایی می توان آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان را بررسی کرد.

در واقع آسیب شناسی اجتماعی مطالعه و ریشه یابی بی نظمی ها و ناهنجاری ها همراه با علل و شیوه های پیش گیری و درمان آنها و نیز مطالعه شرایط بیمار گونه و نابسامانی اجتماعی است در این مورد در باشگاه خبرنگاران جوان نیز توضیح داده شده است.

از آنجایی که بیشترین آسیب های ارتکابی از سوی جوانان و نوجوانان می باشد، راهکارهایی برای همین قشر جامعه است:

 • توجه به مشکلات جسمانی فرد، مانند بینایی، شنوایی و عقب ماندگی ذهنی
 • توجه به مشکلات عاطفی، روانی، همچون افسردگی، خودبینی، خیال بافی
 • توجه به مشکلاتی اخلاقی و رفتاری همچون تماس تلفنی با جنس مخالف، شرکت در مجالس، غیبت در مدرسه، دروغگویی، سرقت

برای ارضای نیازهای نوجوانان به مواردی باید توجه داشت تا از آسیب های اجتماعی نوجوانان جلوگیری شود:

نیاز به احساس رشد و کمال، نیاز به قدر دانی و تشویق، نیاز به استقلال، نیاز به قابلیت احترام، نیاز به محبت و مهربانی، نیاز به امنیت و آرامش، نیاز به احساس هویت، نیاز به داشتن هدف مشخصی در زندگی.

خانواده ها نیز وظایفی در مقابل این جرم و بزهکاری فرزندان خود دارند: آنها باید با فرزندشان رابطه ی دوستی برقرار و فاصله ها را از بین ببرند که نوجوانان مشکلات خود را با پدر و مادر مطرح کنند، تلاش در جهت تامین نیازهای مادی و معنوی فرزندان توسط والدین، به نیازهای روحی و عاطفی فرزندان توجه داشته باشند، ایجاد بستر مناسب برای احساس امنیت و آرامش کودکان خود را فراهم آورند و اگر این وظیفه را به پرستار کودک سپردید این موارد را به آنها یاداور شوید.

پیشگیری از آسیب و تهدیدات فضای مجازی بی تردید از بزرگ ترین چالش های پیش روی والدین در فضای مجازی است، الزامی است که کودکان و نوجوانان از انضباط رفتاری در فضای مجازی برخوردار باشند، پیام های بسیاری ممکن است که اشتباه ارسال شود و برداشت نادرستی از آن پیش بیاید.

نکاتی در مورد آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان:

 1. هرگز اطلاعات محرمانه ی خود را در فضای مجازی مطرح نکنید.
 2. در زمان ابراز عقیده از بیان موضوعات خاص بپرهیزید.
 3. قبل از ارسال پیام آن را خوب بخوانید.
 4. در زمان ارسال ایمیل به بیش از یک نفر از گزینه ی BBC استفاده کنید.
 5. از فوروارد پیام اجتناب کنید.
 6. هرگز جواب کاربران ناشناس را ندهید.
 7. پیام های خشونت آمیز را با عصابانیت جواب ندهید.
 8. زود باور نباشید.
 9. هرگز در تولید محتوا از اطلاعات شخصی استفاده نکنید.

نوجوانی و جوانی یکی از مهمترین مراحل زندگی آدمی محسوب می شود و آخرین مرحله تحول شناختی و گذر از مرحله پیرو دیگران بودن به دوره مستقل بودن است، دوره ایی که نوجوان به هویت واقعی خویش دست می یابد.

نوجوان و جوانی که دوره کودکی خود را پشت سر گذارده، باید خود را برای زندگی مستقل اجتماعی آماده کند، تحقق این موضوع مستلزم یافتن هویت خویشتن است.

حمایت از آسیب های اجتماعی نیز به سیاست های اجتماعی مربوط است، در این مورد نیز وقتی حمایت از آسیب دیدگان بطور کامل در اختیار نهاد سیاست قرار می گیرد این نهاد از دیدگاه منافع خود به آنها نگاه می کند، اما وقتی مردم یک جامعه به حمایت از این آسیب دیدگان می پردازند بسیار عمیق تر و کامل تر عمل می کنند، چون مردم در متن این آسیب ها قرار دارند وبرای حمایت از افرادی که دچار بحران هستند انگیزه های قدرتمندی دارند.

یکی از راهکارهای حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی، سازمان ها و تشکل های غیر دولتی است، این سازمان ها که در تمامی جوامع ریشه دارند در عصر کنونی کارکردهای مختلف و موثری پیدا کرده اند و نقش مهمی در حیات جوامع ایفا می کنند.

توصیه های دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش برای پیشگیری از رفتارهای پر خطر کودکان:

 • کودکان و نوجوانان را بهتر بشناسیم، فرزندانمان به تناسب رشد جسمی و سنی شان، تغییرات روانی و اجتماعی گوناگون را پشت سر می گذارند، نخستین قدم شناختن این تغییرات و به تناسب آن سبک شیوه های ارتباط با فرزندان و کودکان، اصلاح و بهبود ببخشیم.
 • خطرات و عوامل مخاطره آمیز کودکان را شناسایی کنیم، به همان اندازه که نگران بیماری و سلامت جسمی کودکان هستید، دقت داشته باشید که چه خطراتی سلامت روانی اجتماعی آنان را تهدید می کند، کودکان در نوجوانی با تغییرات خلق و خو و عاطفی گسترده ایی روبرو می شوند.
 • به سبک زندگی فرزندتان توجه داشته باشید که چه چیزی در اولویت برایش قرار دارد، چه ارزش ها و الگوهایی دارد؟ چه پوششی می خواهد؟ از چه رسانه ایی استفاده می کند؟
 • نحوه ی اقدام در فوریت های اجتماعی را بشناسید، ممکن است که خانواده ها با رفتار پرخطر فرزندشان روبرو شوند، در این موارد بهتر است با مدرسه مشورت کنند و کمک بگیرند.
 • سلامت معنوی فرزندتان را تقویت کنید، مهم ترین ظرفیت و زمینه را برای خویشتن داری ایشان در برابر رفتارهای پر خطر و آسیب های اجتماعی فراهم کنید.
 • به سبک فرزند پروری تان توجه داشته باشید، والدینی که در کنار حمایت از فرزندشان انتظارات و قواعدی را برایشان تشریح می کنند و بر رعایت آن نظارت می کنند، مقابل خانواده هایی هم هستند که این کار را انجام نمی دهند.
 • با مدرسه هماهنگ و همکار باشید.
 • مهارت های خود مراقبتی را در بین کودکان و نوجوانان ترویج و تقویت کنید، اگر کودکان از سلامت روانی اجتماعی بالایی برخوردارند، بازهم بی نیاز از مهارت های خود مراقبتی نیستند، از مهم ترین مهارت ها کلمه ی (نه گفتن ) است، که بتوانند از خود مراقبت کنند و به جرات نه بگویند.
نوشته‌ی بعدی
نکاتی برای تربیت صحیح فرزندان که باید بدانید

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
☎تماس با ما 09122658238