آموزش بازی و رفتار با کودکان عزیزمان تقدیم به مادران مهربان

بازی برای کودکان در حکم آب حیات است و بستر مناسبی برای رشد تخیلات آنها می باشد، تاثیر بازی بر جسم، روح و روان کودکان تا چه اندازه اهمیت دارد.

کمی بیشتر وقت می گذارند و حاضر نیستند فرزندانشان را با گوشی و تبلت تنها بگذارند تا ذره ذره ی استعداد ها و توانایی هایش را به نابودی بکشاند، می خواهند با خلاقیت و هوش او برایشان مهم است، در ادامه به صورت کامل به آموزش بازی و رفتار با کودکان می پردازیم.

بعضی از خانواده ها فکر می کنند برای بازی با کودک فقط باید به فکر بازی های جسمی بود ولی این گونه نیست و باید بازی و رفتار و تربیت کودک را به خوبی بیاموزند.

آموزش بازی و رفتار با کودکان

آموزش بازی و رفتار با کودکان

بازی های جسمانی :

از بازی های قدیمی است، کودکان برای خارج نمودن نیروی اضافی و رفع خستگی اوقاتی را برای بازی های جسمانی اختصاص می دهند در رابطه با رفتار کودک در ویکی پدیا بیشتر اطلاعات کسب کنید.

بازی های تقلیدی :

کودک در هر دوره ی رشد خود از بازی های تقلیدی استفاده می کند، گاهی به تقلید از دوستانش، والدینش و نزدیکانش می پردازد با قرارگرفتن در نقش آنها بزرگترین لذت را تجربه می کند.

بازیهای نمایشی:

این نوع بازی به کودک کمک می کند تا از خود مرکزی بیرون آید و متوجه بیرون شود، و کودک فرصتی پیدا می کند تا شخصیت درونی خود را آشکار کند، در بازی تقلیدی کودک سعی در تقلید نقش دارد ولی در این بازی علاوه بر تقلید نقش، باید نقش خود را هم ایفا کند.

کودکان تکرار را دوست دارند، بنابراین اگر کودک در بازی کاری را تکرار میکند خسته نشوید، چون میخواهد کاملاً درک کند، در هنگام بازی شما هم همبازی کودک شوید نه اینکه یک پدر و مادر باشید.

اجازه دهید کودک فکر کند که بر شما تسلط دارد و می تواند برای شما تصمیم بگیرد و اگر برای کودک خود پرستار کودک استخدام کرده اید حتما مواردی که در این آموزش گفته شده را به پرستار کودک ارجاع دهید، اگر پرستار کودک را از مرکز پرستاری طلوع حیات استخدام کرده اید خیالتان از همه این موارد راحت باشد چون این پرستارهای آموزش دیده می توانند نگهداری از کودک شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

رفتار با کودک در هر سنی با حساسیت های خاص و ویژه ای همراه است، بسیاری از خانواده ها نگرانی هایشان در مورد رفتار با فرزند و روش های درست تربیتی می باشد، گاهی نمی دانید در مقابل پرخاشگری و شیطنت او چه عکس العملی نشان دهید، در کنار نیازهای جسمانی باید به نیازهای عاطفی کودک باید توجه داشت.

نقش مادر بسیار مهم است، مهمترین مسئله از نظر روانشناختی در سن 2 تا 3 سالگی این است که کودک استقلال پیدا کند، به همین دلیل ممکن است برای انجام هر کاری مانع شما بشود و دوست داشته باشد که آن کار را خودش انجام دهد، در انجام کارهایی که برای سلامت کودک خطر ساز نیست اجازه دهید که استقلال در انجام امور را تجربه کند، کودکان هنوز به مهارت های حرکتی دست پیدا نکرده اند بنابراین در مقابل کارهای اشتباه آنها صبور باشید و کودک خود را تحقیر نکنید.

رفتار با کودک در سن 4 تا 6 سال :

در این سن بازی کردن کودکان برایشان مهم است، برای آموزش اخلاقی و رشد زبان و بهبود مهارتهای اجتماعی از بازی کردن کمک بگیرید، در این دوران آنها خلاق تر هستند و ابتکارات زیادی را نشان می دهند، همچنین با رشد هوش هیجانی در این سن به فهم بیشتری از احساسات دیگران می رسد.

برای ایجاد مسئولیت پذیری در فرزند خود هرگز برای انجام کارهای اشتباهش او را سرزنش نکنید، زیرا در آینده بر سلامت روان فرد تاثیر منفی میگذارد.

چگونه با کودک بازی کنید؟

بعضی از مردم تصور می کنند که بازی تنها برای صرف انرژی زیاد است، کودک در زمان بازی بخشی از نیروی ذهنی و بدنی خود را به کار میگیرد و آن را بخشی از زندگی خود می داند، کودکان به وسیله ی بازی کردن ارتباطشان با اطراف بیشتر می شود، در حین بازی احساسات خود را بیان می کنند و آرزوهایش را به واقعیت نزدیک کرده و بر نگرانی ها و اظطرابش غلبه می کند، بازی موثرترین عامل در رشد شناختی کودک است.

اگر میخواهید که کودکتان عملکرد مناسبی داشته باشد باید مراحل رشد را به خوبی سپری کند، فرصتی مناسب برای بازی آزاد داشته باشد که به رشد او کمک بسیاری می کند.

داشتن رابطه ی غنی با کودک باعث دلبستگی ایمن و نشاط  او، و کاهش لجبازی و پرخاشگری و پذیرش آسان تر قوانین میشود.

رفتار با کودک نافرمان برای پدر و مادرها معضل است، برای اینگونه کودکان حمام کردن، خوردن غذا و… هر روزه است، اینگونه کودکان تا نافرمانی کنند خانواده ها زود همه چیز را در اختیار آنها قرار می دهند، به این ترتیب نا فرمانی را در او تقویت می کنند، بهترین راه این است که به او نشان دهید که بد رفتاری هایش نتیجه ی مثبتی ندارد، با تشویق کردن رفتار های خوب کودک این مسئله خود به خود برطرف خواهد شد.

کودک نا فرمان از مسواک زدن یا خوردن سرلاک سر باز میزند و یا کودکی دیگر می خواهد هر روز لباس تکراری بپوشد، با این کودکان باید با توجه بیشتری رفتار کرد.

چند راهکار مفید در مقابل رفتار با کودک نافرمان :

  • گوش کنید ولی بحث نکنید.
  • با آنها ارتباط برقرار کنید، ولی مجبورشان نکنید.
  • چند گزینه را در اختیارشان قرار بدهید.
  • آرامش خود را حفظ کنید.
  • به کودک احترام بگذارید.
  • با هم کار انجام بدهید.
  • با او مذاکره انجام بدهید.

کودک وقتی چیزی را بهش ندهید سرکشی و نافرمانی می کند، با او صحبت کنید که متوجه شود شما به خواسته اش توجه دارید و احترام می گذارید.

بازی با کودک می تواند رابطه ایی بین کودک و فرهنگ جامعه اش برقرار کند و موجب آماده سازی جسمی، فکری و عاطفی بشود، از این راه دنیای پیرامون خود را می شناسد و آن را تجربه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست