نگهداری از سالمند را با طلوع حیات تجربه کنید!

نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند به چه معناست؟

نگهداری از سالمندان به معنای ارائه ی خدماتی مانند نظافت ، یاد آوری زمان مصرف دارو ، تغذیه و… می باشد که در آن برخلاف خدمات پرستاری از سالمندان فرد توانایی انجام خدمات پزشکی را ندارد و می تواند در کنار سالمند شما به انجام امور روزانه مانند بپردازد.

نگهدار سالمند باید فردی مطمئن، مهربان، دلسوز، با شفقت و یا به زبان ساده تر همدم و همدل سالمند باشد زیرا بسیاری از سالمندان در دوران سالخوردگی به واسطه شرایط سنی و روحی نیازمند مراقبت های مخصوص به خود می باشند تا احساس تنهایی و کم توانی و بی اعتنایی نکنند.

از آنجایی که فرزندان، ممکن است نتوانند تمام وقت خود را در اختیار سالمندانشان قرار دهند پس به افرادی نیاز دارند که با اعتماد به آن ها، سالمند خود را با خیال آسوده به دستشان بسپارند، نگهداری از سالمند در منزل میتواند از لحاظ روحیه و راحتی سالمند بسیار مفید باشد.

وظایف مراقب سالمند:

1-مراقبت و نگهداری از سالمند

مراقبت از سالمند شغل نیست، عشق است. اولین نکته ای که در انتخاب مراقب سالمند درنظر گرفته می شود این است که مراقب این کار را از روی جبر انتخاب نکرده باشد و به این کار علاقه داشته باشد.

2-پیگیری درمان و دادن دارو درتمام ساعات کاری

مراقب سالمند وظیفه دارد در تمام ساعت کاری خود داروی سالمند را سروقت به او بدهد و اگر سالمند تحت درمان است پیگیری های لازم را انجام دهد.

3-تهیه غذا و دادن غذا

یکی از عوامل مهم در سلامتی سالمند، تغذیه اوست. نگهدار سالمند همواره تلاش می کند غذاهای مفید و بدون ضرر برای سالمند درست کند. سالمندان نیازمند یک سری رژیم های خاص غذایی می باشند، برای مثال مراقب باید از درست کردن هرگونه غذای چرب بپرهیزد چون که چربی خون در سنین بالا عامل تشدید کننده بسیاری از بیماری هاست، پس نگهدار سالمند موظف به آماده کردن به موقع غذا با توجه به رژیم غذایی سالمند می باشد.

4- رسیدگی به نظافت و استحمام سالمند

نیروی مورد نظر باید علاوه بر رعایت نظافت شخصی خود، کار های مربوط به نظافت سالمند را به طور کامل انجام دهد تا از سالمند به مشکلاتی مانند بیماری دچار نشود.

5- همراهی سالمند در بیرون از منزل

نگهدار سالمند وظیفه دارد او را در جاهای مختلف همراهی کند، نگهدار سالمند می تواند سالمندش را گاهی  به خارج از خانه ببرد تا از محیط خانه برایش خسته کننده نشود حتی ممکن است با بردن سالمند به محیط های خارج از خانه از جمله پارک، سالمند افرادی را برای گفت و گوی شخصی پیدا کند که همین موضوع باعث تاثیر مثبت در روحیه ی وی می شود.

فواید مراقبت شایسته از سالمند :

1-گذراندن دوران سالمندی همراه با لذت و رضایت در خانه خود

2- آسایش اطرافیان سالمند و نداشتن دغدغه پیگیری امور درمان و مراقبتی سالمندان

3- برقراری ایجاد رابطه عمیق تر عاطفی بین فرزندان و والدین شان به واسطه حذف شدن امور مراقبتی و جسمانی سالمندان

4- نداشتن حس معذوریت و سرخوردگی سالمند نسبت به فرزندان خود

5- حفظ زندگی مستقل برای سالمندان

6- داشتن همدم و هم صحبت در تمامی ساعات شبانه روز برای جلوگیری از افسردگی و استرس در سالمند

برخورد درست با بدخلقی سالمندان :

در اینجا رفتار صحیح با سالمند را بررسی میکنیم.

گاهی سالمندان بداخلاقی می کنند اگر پرستار یا فرزندشان اطلاعات نداشته باشند نمیتوانند رفتاری درستی داشته باشند و باعث ناراحتی سالمندان میشوند، اما اکه درست برخورد شود میتوانیم لبخند را به روی لبانشان بیاوریم، همه افراد در سن بالا  در رفتارشان یک سری تغییرات ایجاد می شود و در انجام کارهای خود نیاز به کمک اطرافیان دارند.

برقراری ارامش در سالمندان خیلی مهم هست :

فرد سالمند چون احساس تنهایی میکند شاید بخواهد جلب توجه بکند، چون سالمند و فرزندانش یا پرستارش هم بزرگسال هستند ممکن است بعضی مواقع باهم مشاجره کنند ولی بهتر است پرستار سالمند ارامش خود را حفظ کند، چون اینکار مهمترین کاری است که  پرستار میتواند انجام دهد.

با توجه به اینکه جامعه سالمندی ایران روز به روز گسترده تر می شود و مراقبت از آنها بیشتر بر عهده فرزندان است اما به دلیل مشغله های زیاد این امر به درستی محقق نمی شود شما می توانید با اعتماد به موسسه طلوع حیات از خدمات ما در مراقبت از سالمندان خود بهره ببرید.

همیشه در زمان صحبت کردن با سالمند لبخند بر لبانمان باشد :

انها به توجه نیاز دارند هنگام صحبت کردن با انها حتما از طریق چشم و لبخند ارتباط برقرار کنیم.

نگهداری از سالمند نیازمند صبر و حوصله و توان جسمانی می باشد، طلوع حیات با فرستادن افرادی با تجربه به شما این اطمینان را می دهد که با کیفیت ترین خدمات خود را ارائه دهد.

صحبت کردن با سالمندان :

همیشه سعی کنیم با سالمندان عزیزمان صحبت کنیم، آنها دوست دارند خاطرات گذشته را مرور کنند ولی بخاطر اینکه استرس و فشار را از آنها دور کنیم در مورد خاطرات خوب گذشته شان صحبت کنیم.

مثلا”در مورد مدرسه رفتن شان، منزل قدیمی شان…..

از سالمندان کمک بگیرید در انجام بعضی کارها که توانایی دارند :

اگر ببیند که در انجام بعضی از امور میتواند به شما کمک کند حس خوبی پیدا می کند، گاهی این کمک ها باعث میشود که پرستار یا اطرافیان تجربیات زیادی پیدا کنند، و از تجربه سالمندان استفاده کنند .

مثلا”در امور باغبانی بهترین مهارت ها را میتوان از آنها کسب کرد.

آغوش گرفتن سالمند :

افراد سالمندی که احساسات منفی دارند، از آن دسته انسان هایی هستند که بسیار کم در آغوش قرار گرفته اند، در مواقع بدخلقی سالمندان یادتان نرود بهترین کمک لمس کردن و در آغوش گرفتن آنهاست، حواستان باشد که خیلی محکم و سفت بغل نکنید.

سعی در خنداندن سالمندان :

از قدیم گفتند که خنده بر هر دردی درمان میباشد، خنده در روحیه افراد بسیار تاثیر دارد، زندگی از لذت بیشتری برخوردار می شود مثلاً بر ایشان لطیفه تعریف کنید یا فیلم های شاد و خنده آور برای آنها بگذارید، به طور کلی محیط را برایشان شاد کنید که از روزشان لذت ببرند.

هنگامی که سالمند ناراحت هست سعی کنید او را کمی تنها بگذارید :

زمانی که متوجه عصبانیتش میشوید سعی کنید در کنارش نباشید و او را راحت بگذارید، شاید بخواهد ناراحتی و عصبانیتش را روی شما خالی کند هر وقت دیدید که به طور مکرر شما را برای هر چیزی مقصر میداند، عاقلانه ترین کار فاصله گرفتن از سالمند میباشد.

برای تماس با ما روی گزینه تماس با ما کلیک ،کنید: تماس با ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست