پرستار سالمند در منزل ، مراقبت از سالمند ، نگهداری از سالمند در تهران

نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند را با طلوع حیات تجربه کنید!

نگهداری از سالمند به چه معناست؟

نگهداری از سالمندان به معنای ارائه ی خدماتی مانند نظافت، یاد آوری زمان مصرف دارو، تغذیه و… می باشد که در آن برخلاف خدمات پرستاری از سالمندان فرد توانایی انجام خدمات پزشکی را ندارد و می تواند در کنار سالمند شما به انجام امور روزانه مانند بپردازد.

نگهدار سالمند باید فردی مطمئن، مهربان، دلسوز، با شفقت و یا به زبان ساده تر همدم و همدل سالمند باشد زیرا بسیاری از سالمندان در دوران سالخوردگی به واسطه شرایط سنی و روحی نیازمند مراقبت های مخصوص به خود می باشند تا احساس تنهایی و کم توانی و بی اعتنایی نکنند.

از آنجایی که فرزندان، ممکن است نتوانند تمام وقت خود را در اختیار سالمندانشان قرار دهند پس به افرادی نیاز دارند که با اعتماد به آن ها سالمند خود را با خیال آسوده به دستشان بسپارند، نگهداری سالمند در منزل میتواند از لحاظ روحیه و راحتی سالمند بسیار مفید باشد.

هزینه مراقبت از سالمند :

قابل توجه مشتریانی که میخواهند بدانند هزینه نگهداری از سالمند چگونه محاسبه می شود باید این نکته را بدانید که پرستار سالمند با توجه به شرایط سالمند و تایم نگهداری سالمند هزینه را برآورد میکند و باید شما با کارشناسان ما تماس بگیرید و شرایط نگهداری سالمند در منزل را بفرمایید تا هزینه به شما اعلام شود.

چه مواردی که هزینه مراقبت از سالمند را بالا می برد؟

ما در اینجا به بعضی از موارد می پردازیم:

  1. اگر پرستار سالمند مواردی مثل فیزیوتراپی را بلد باشد یا در درمان بیماری های عصبی و ماهیچه ای را بتواند مدیریت کند حقوق بیشتری را دریافت میکند.
  2. در صورتی که پرستار مدارک پرستاری کاملی داشته باشد و آموزش های لازم را به صورت کامل دیده باشد و همچنین سابقه طولانی تری داشته باشد مطمئناً هزینه بیشتری برای مراقبت سالمند در منزل دریافت می کند.
  3. اگر سالمند نیاز به کمک در راه رفتن داشته باشد و شرایط کلی دیگری مثل توانایی نگهداری از ادرار و توانایی خوردن و آشامیدن و… با توجه به این موارد هر چه وضعیت سالمند سخت تر باشد به همین ترتیب هزینه نگهداری از سالمند نیز بالاتر می رود.
  4. سالمندهایی هستند که فقط نیاز دارند یک پرستار سالمند برای استحمام به منزل سالمند مراجعه کنند یا فقط برای نظافت شخصی و سایر موارد که می توانند استخدام پرستار سالمند را به صورت ساعتی انجام دهند.

موارد زیادیست که در حقوق پرستار سالمند تأثیرگذار است که در اینجا به بعضی از این موارد پرداختیم اما اگر مورد دیگری هست که میخواهید بدانید در حقوق پرستار سالمند تأثیرگذار است یا خیر با کارشناسان طلوع حیات تماس بگیرید.

وظایف پرستار سالمند در منزل :

1-مراقبت و نگهداری از سالمند

مراقبت از سالمند شغل نیست، عشق است.

اولین نکته ای که در انتخاب مراقب سالمند درنظر گرفته می شود این است که مراقب این کار را از روی جبر انتخاب نکرده باشد و به این کار علاقه داشته باشد.

2-پیگیری درمان و دادن دارو درتمام ساعات کاری

پرستار سالمند وظیفه دارد در تمام ساعت کاری خود داروی سالمند را سروقت به او بدهد و اگر سالمند تحت درمان است پیگیری های لازم را انجام دهد.

3-تهیه غذا و دادن غذا به سالمند

یکی از عوامل مهم در سلامتی سالمند، تغذیه اوست.

نگهدار سالمند همواره تلاش می کند غذاهای مفید و بدون ضرر برای سالمند درست کند، سالمندان نیازمند یک سری رژیم های خاص غذایی می باشند، برای مثال مراقب باید از درست کردن هرگونه غذای چرب بپرهیزد چون که چربی خون در سنین بالا عامل تشدید کننده بسیاری از بیماری هاست، پس پرستار سالمند موظف به آماده کردن به موقع غذا با توجه به رژیم غذایی سالمند می باشد.

4- رسیدگی به نظافت و استحمام سالمند

نیروی مورد نظر باید علاوه بر رعایت نظافت شخصی خود، کار های مربوط به نظافت سالمند را به طور کامل انجام دهد تا از سالمند به مشکلاتی مانند بیماری دچار نشود.

5- همراهی سالمند در بیرون از منزل

پرستار سالمند در منزل وظیفه دارد او را در جاهای مختلف همراهی کند، نگهدار سالمند می تواند سالمندش را گاهی به خارج از خانه ببرد تا از محیط خانه برایش خسته کننده نشود حتی ممکن است با بردن سالمند به محیط های خارج از خانه از جمله پارک، سالمند افرادی را برای گفت و گوی شخصی پیدا کند که همین موضوع باعث تاثیر مثبت در روحیه ی وی می شود.

6- رفتن به بانک و اداره جات برای موارد مورد نیاز اداری سالمندان عزیز

خیلی از سالمندهای عزیز میخواهند پرستار سالمند برایشان مشکلات اداری را دنبال کند یا موارد بانکی که دارند را دنبال کنند و برای اینکار حتما باید اجازه از خانواده سالمند گرفته شود و در صورت نیاز می توانند از پرستار سالمند این موارد را نیز بخواهند که انجام دهد.

فواید مراقبت شایسته از سالمند :

1-گذراندن دوران سالمندی همراه با لذت و رضایت در خانه خود

2- آسایش اطرافیان سالمند و نداشتن دغدغه پیگیری امور درمان و مراقبتی سالمندان

3- برقراری ایجاد رابطه عمیق تر عاطفی بین فرزندان و والدین شان به واسطه حذف شدن امور مراقبتی و جسمانی سالمندان

4- نداشتن حس معذوریت و سرخوردگی سالمند نسبت به فرزندان خود

5- حفظ زندگی مستقل برای سالمندان

6- داشتن همدم و هم صحبت در تمامی ساعات شبانه روز برای جلوگیری از افسردگی و استرس در سالمند

برخورد درست با بدخلقی سالمندان :

در اینجا رفتار صحیح با سالمند را بررسی میکنیم.

گاهی سالمندان بداخلاقی می کنند اگر پرستار یا فرزندشان اطلاعات نداشته باشند نمیتوانند رفتاری درستی داشته باشند و باعث ناراحتی سالمندان میشوند، اما اکه درست برخورد شود میتوانیم لبخند را به روی لبانشان بیاوریم، همه افراد در سن بالا در رفتارشان یک سری تغییرات ایجاد می شود و در انجام کارهای خود نیاز به کمک اطرافیان دارند.

برقراری ارامش در سالمندان خیلی مهم هست :

فرد سالمند چون احساس تنهایی میکند شاید بخواهد جلب توجه بکند، چون سالمند و فرزندانش یا پرستارش هم بزرگسال هستند ممکن است بعضی مواقع باهم مشاجره کنند ولی بهتر است پرستار سالمند ارامش خود را حفظ کند، چون اینکار مهمترین کاری است که پرستار میتواند انجام دهد.

با توجه به اینکه جامعه سالمندی ایران روز به روز گسترده تر می شود و مراقبت از آنها بیشتر بر عهده فرزندان است اما به دلیل مشغله های زیاد این امر به درستی محقق نمی شود شما می توانید با اعتماد به موسسه طلوع حیات از خدمات ما در مراقبت از سالمندان خود بهره ببرید.

همیشه در زمان صحبت کردن با سالمند لبخند بر لبانمان باشد :

انها به توجه نیاز دارند هنگام صحبت کردن با انها حتما از طریق چشم و لبخند ارتباط برقرار کنیم.

نگهداری از سالمند نیازمند صبر و حوصله و توان جسمانی می باشد، طلوع حیات با فرستادن افرادی با تجربه به شما این اطمینان را می دهد که با کیفیت ترین خدمات خود را ارائه دهد.

صحبت کردن با سالمندان :

همیشه سعی کنیم با سالمندان عزیزمان صحبت کنیم، آنها دوست دارند خاطرات گذشته را مرور کنند ولی بخاطر اینکه استرس و فشار را از آنها دور کنیم در مورد خاطرات خوب گذشته شان صحبت کنیم.

مثلاً در مورد مدرسه رفتن شان، منزل قدیمی شان…..

از سالمندان کمک بگیرید در انجام بعضی کارها که توانایی دارند :

اگر ببیند که در انجام بعضی از امور میتواند به شما کمک کند حس خوبی پیدا می کند، گاهی این کمک ها باعث میشود که پرستار یا اطرافیان تجربیات زیادی پیدا کنند، و از تجربه سالمندان استفاده کنند .

مثلاً در امور باغبانی بهترین مهارت ها را میتوان از آنها کسب کرد.

آغوش گرفتن سالمند :

افراد سالمندی که احساسات منفی دارند، از آن دسته انسان هایی هستند که بسیار کم در آغوش قرار گرفته اند، در مواقع بدخلقی سالمندان یادتان نرود بهترین کمک لمس کردن و در آغوش گرفتن آنهاست، حواستان باشد که خیلی محکم و سفت بغل نکنید.

سعی در خنداندن سالمندان :

از قدیم گفتند که خنده بر هر دردی درمان میباشد، خنده در روحیه افراد بسیار تاثیر دارد، زندگی از لذت بیشتری برخوردار می شود مثلاً بر ایشان لطیفه تعریف کنید یا فیلم های شاد و خنده آور برای آنها بگذارید، به طور کلی محیط را برایشان شاد کنید که از روزشان لذت ببرند.

هنگامی که سالمند ناراحت هست سعی کنید او را کمی تنها بگذارید :

زمانی که متوجه عصبانیتش میشوید سعی کنید در کنارش نباشید و او را راحت بگذارید، شاید بخواهد ناراحتی و عصبانیتش را روی شما خالی کند هر وقت دیدید که به طور مکرر شما را برای هر چیزی مقصر میداند، عاقلانه ترین کار فاصله گرفتن از سالمند میباشد.

پرستار سالمند

پرستار سالمند

سوالات متداول کاربران طلوع حیات در مورد مراقبت از سالمند :

گرچه سالمندان از لحاظ ضعف ها ناتوانی ها مانند کودکان هستند ولی هیچگاه با آنان مثل یک کودک رفتار نکنید.

برای مراقبت از سالمندان باید چه مواردی را توجه بیشتری داشته باشیم؟

در هر شرایط احترام گذاشتن به سالمندان را فراموش نکنید، زمانی که احترام بگذارید نشانگر این است که شما قدر زحمات آنها را در طول یک عمر زندگی پر برکت شان می دانید، جایگاه آنها را در خانواده حفظ کنید، سالمندان اکثراً زود رنج هستند با کمی لطافت و مهربانی برخورد کنید، تا فکر نکنند که سربار خانواده شده اند.

برای استقلال آنان ارزش و احترام قائل شوید، کاهش قدرت و سلب اختیارات آنها در مورد مدیریت خانه یکی از اصلی ترین دغدغه های فکری و روانی آنهاست، تا جایی که می شود آنها را به دیگران وابسته نکنید.

همیشه سعی کنید که سالمندتان فکر کند که هنوزم مفید است، در زمان صحبت کردن ممکن است گوش شان نشنود و شما سعی کنید از کلمات مبهم استفاده نکنید، روبروی او بنشنید و با توجه با او صحبت کنید.

در نظر داشته باشید که سالمندتان کودک نیست، گاهی ممکن است که رفتار کودکانه ای از او سر بزنر ولی هیچگاه از دستش عصبانی نشوید چون از روی عمد انجام نداده است.

نکات مهم در امر نگهداری از سالمند چیست؟

پرستار سالمند با تمرکز بر روی رژیم غذایی و خواب فرد سالمند می تواند از بیشتر بیماری های شایع جلوگیری کند، آلزایمر و افسردگی از جمله بیماریهاست که پرستار باید بداند با نگهداری از سالمند از احتمال به این بیماری ها جلوگیری شود.

همانطور که خودتان حس می کنید که زمانی شما هم به این سن می رسید و متوجه می شوید که چقدر به نزدیکان نیاز دارید، از عوامل کاهنده ی عمر سالمند مبتلا بودن به دیابت، فشار خون و چربی را می توان بیان کرد، آزمایش تراکم استخوان در زمانیکه دکتر تجویز کند دارای اهمیت می باشد.

زمانیکه دکتر تایید کرد که تراکم استخوان وجود دارد، پرستار می تواند در برنامه ی غذایی سالمند مقدار بیشتری کلسیم، آهن و روی قرار دهد، پرستار حتماً در برنامه ی روزانه ورزش های سبک و پیاده روی با کفش مناسب را داشته باشد.

معایب یک روند ثابت در مراقبت از سالمند چیست؟

در مراقبت از سالمند نباید یک روند ثابت محدود شود اصلاً کار مناسبی نیست، هر چند که ممکن است برای سالمند امر تکراری بهتر باشد و او احساس امنیت کند ولی از طرف دیگر ممکن است محدود کننده باشد.

نتیجه ی آن باعث خستگی و ملزم کردن سالمند به رعایت آن می باشد همین امر باعث نگرانی و فراموشکاری و یا غمگین شدن او میشود، باید برای حل این مشکل با انعطاف بیشتری برخورد کرد و تغییر برنامه که برای سالمند لذت بخش باشد.

مانند: پارک رفتن و بازار رفتن و…

سایر مقالات مرتبط به این موضوع که شاید برای شما مفید باشد:

نکاتی در مورد مراقبت از سالمند در منزل در عکس ها بخوانید:

مراقبت از سالمند در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

برای تماس با ما روی گزینه تماس با ما کلیک ،کنید: تماس با ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست