یک بیمار مبتلا به دیابت چه نکاتی را باید رعایت کند؟

بیماری دیابت یک بیماری بسیار تاثیرگذار روی تمام اعضای بدن شماست اما اگر به نکات زیر توجه کنید و در کل به توصیه پزشکان توجه کنید میتوانید این بیماری را تسلیم خود کنید.

اگر شمایی که این متن را میخوانید مریض دیابتی دارید و وظیفه نگهداری از بیمار بر عهده شماست مطلب بیماری دیابت را تا انتها بخوانید.

بیماری دیابت

بیماری دیابت

افرادی که دارای دیابت هستند باید از آب کمتری استفاده کنند و اگر پرستار دارند باید پرستار فرد دیابتی آگاهی کامل از شرایط بیمار خود داشته باشد.

دیابت و فشار خون بالا علت نارسایی کلیه است، در دیابت نوع 2 بیشتر بیماران علائم مشخصی ندارند، مانند پرخوری، زیاد نوشیدن و تکرر ادرار ندارند، ولی آزمایش قند خون را بالا نشان می دهد در رابطه با دیابت در ویکی پدیا نیز مطالب خوبی نوشته شده است.

بعضی تصور می کنند که افراد مبتلا به فشار خون بالا در نوشیدن آب باید زیاده روی کنند، در فشار خون بالا چه به همراه دیابت باشد چه نباشد، افراد نباید آب زیادی بخورند، خوردن آب زیاد در درمان افراد مبتلا به دیابت کمکی نمی کند، باید دارو مصرف کن تا بتواند دیابت خود را کنترل کند، برای جلوگیری از نارسایی کلیه ابتدا قند خون و بعد فشار خون و همچنین در آخر باید چربی را کنترل کرد تا از صدمه زدن به کلیه ها جلوگیری شود.

توجه داشته باشید بیماری دیابت سن و سال نمی شناسد و از کودک و نوجوان گرفته تا جوان و سالمند ممکن است گرفتار این بیماری شوند و باید از این بیماران مراقبت کنید حال چه مراقبت از کودک باشد یا سالمند تفاوتی ندارد این بیماران نیاز به توجه و مراقبت دارند.

افراد دیابتی چه تغذیه ایی برای آنها مفید است :

برخلاف تصور همه که میوه های شیرین برای افراد دیابتی مضر است، میوه هایی مثل موز و زرد آلو بیان شده است که این نوع میوه ها نباید زیاد رسیده باشد، افراد دیابتی باید از سبزیجات فراوان استفاده کنند ولی از مصرف مواد پرچرب و روغن حیوانی دوری کنند از موادی مانند بیسکویت شیرینی هایی که مخصوص افراد دیابتی است اجتناب کنند.

مصرف نوشابه های رژیمی برای این گونه افراد مشکلی ندارد، بیماران دیابتی ممانعتی در مصرف برنج ندارند ولی باید میزان مصرف را به 200گرم در روز کاهش دهند، ماکارونی و سنگگ جز بهترین مواد نشاسته ای است برای افراد دیابتی مناسب است ولی سیب زمینی قند بالایی دارد و سریع قند خون را افزایش می دهد، باید مصرف را کنترل کنند ولی مصرف نشاسته ای را به صفر نرسانند، چون برای آنها مطلوب نیست.

بهترین چیز برای افراد دیابتی کنترل وزن آنهاست، که با ورزش کردن و کنترل مواد غذایی مصرفی میتوانند به وزن ایده الی برسند، افراد دیابتی در فصل تابستان باید بیشتر از خود مراقبت کنند.

افراد دیابتی مصرف کافی مایعات برای آنها بسیار ضروری است با شروع فصل گرما این امر تشدید می شود، از خوردن نوشابه های قنددار و آب میوه ها باید دوری کنند بر خلاف بر طرف نکردن تشنگی بر روی میزان قند خون آنها تاثیر می گذارد، در ضمن کم آب شدن بدن در بالا رفتن قند خون موثر می باشد، در زمانی که رگ ادرار پررنگ شود و احساس گیجی کنند نشانه ی کم آب شدن بدنشان است.

آیا تعریق بدن نیز ربطی به دیابت دارد؟

تعریق بدن یکی از عوامل تشدید افت قند خون می باشد، که در فصل گرما این تعریق ناشی از گرما و فعالیت بدنی است که آن را با افت قند خون نباید اشتباه گرفت، هنگامی که حس سستی در آنها بیشتر شود وشروع به عرق کردن بکنند باید قند خون را برای اطمینان چک کنند تا بتوانند این افت قند را کنترل کنند .همیشه قرص باید همراه داشته باشند.

در فصل تابستان محل مناسب برای تزریق انسولین بسیار مهم است، به دلیل انبساط عروق انسولین بهتر جذب می شود، جایی که عرق کمتری بکند و یا در معرض آفتاب کمتری قرار بگیرد، بهتر است در جای سر پوشیده برود و اجازه دهد دمای بدن پایین بیاید و تا 20 دقیقه صبر کند تا بدنش خنک شود، انسولین را در دمای کم و خنک نگه داری شود.

امیدوارم این آموزش بیماری دیابت توانسته باشد مقداری شما را کمک کرده باشد و انشاالله دیابت شما به صورت کامل بهبود یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست