هر آنچه باید در مورد ویروس کرونا بدانید!

آموزش جلوگیری از بیماری کرونا و آنفولانزا و سرماخوردگی، این ویروس خیلی هم ترسناک نیست فقط باید به توصیه ها توجه داشته باشید.

دوستان عزیز اطلاعات کامل راجع به ویروس کرونا را از مرجع اصلی نیز می توانید ملاحظه بفرمایید و به سایت سامانه آموزشی آنلاین سازمان نظام پزشکی مراجعه کنید.

www.corona.ir

برای تست کرونا نیز به آدرس زیر مراجعه کنید تا خیالتان راحت بشود که کرونا ندارید خیلی از شما عزیزان بیهوده نگران هستید فقط کافیست مراقبت هایی که اعلام میشود از طریق پیامک های وزارت بهداشت جدی بگیرید و به شایعات نیز توجه نکنید، انشاالله این ویروس با رعایت عموم مردم عزیز ایران ریشه کن خواهد شد.

www.test.corona.ir

ویروس کرونا که در ماه های اخیر شیوع پیدا کرده است، از کشور چین آغاز شده، در مورد ویروس کرونا آیا باز هم پای غذاهای عجیب چینی ها در میان است؟

ویروس کرونا یا همان کرونا ویروس نتیجه ی مستقیم چرخه ی غذای چینی هاست، در گزارش آخرین تحقیقات به عمل آمده این ویروس در بدن حیواناتی مانند خفاش می باشد، و در مرحله ای که خفاش مورد حمله ی مار قرار میگیرد و طعمه ی او می شود و در مرحله ی آخر مار و سوپ خفاش تبدیل به غذای مورد علاقه ی چینی ها میشود و این چرخه ادامه دارد، هر کسی که در دفعه ی اول به این بیماری کرونا مبتلا شده در رستوران از این غذاها میل کرده است.

ویروس کرونا یک خانواده ی بزرگی از ویروس هایی هستند که از یک سرما خوردگی معمولی تا سارس را شامل می شود، این بیماری دستگاه تنفسی انسان را مورد حمله قرار میدهد.

ویروس کرونا

ویروس کرونا

ویروس کرونا دارای چه علائمی است؟

این ویروس که به دستگاه تنفسی، بینی، سینوس و گلو حمله می کند، دارای 3 علامت ابتدایی است، تب، سرفه و نفس تنگی، و دارای زمانی بین 2 تا 14 روزه می باشد، البته گفته شده خشکی گلو، سرفه های خشک و غش هم از دیگر علائم آن است.

کرونا ویروس ، نوعی از ویروس هاست که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران، از جمله انسان تاثیر گذار هست، آنها با سرماخوردگی و سندروم تنفسی شدید همراه هستند و همچنین روی روده تاثیر می گذارند.

این ویروس می تواند موش ها، گربه ها، اسب ها، خوک ها و گاو ها را آلوده کند، این ویروس به سیستم تنفسی حمله کرده و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و این بیماری می تواند با تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر بشود.

علائم سرماخوردگی و یا آنفولانزا که معمولاً از دو تا چهار روز پس از عفونت ویروس کرونا اتفاق می افتد، این علائم عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • خستگی
 • سرفه
 • در موارد نادر تب
 • گلو درد
 • و آسم را تشدید می کند

چگونه از ورود ویروس کرونا جلوگیری کنید؟

در مورد هر کدام از بیماری ها مانند کرونا یا آنفولانزا، در هر شرایطی اولین سلاح  بدن در برابر ویروسها سیستم ایمنی بدن و گلبول های سفید هستند، در کنار سیستم ایمنی مصرف داروها الزامی است، هر چه قدر که سیستم ایمنی بدنتان را بیشتر محافظت کنید، در مقابل ویروسها آسیب پذیری کمتری خواهید داشت.

در مطالعه جدید نشان داده که تعداد سرماخوردگی کسانی که مکمل سیر روزانه مصرف می کنند، تقریباً نصف دیگران است، فوق تخصص بیماری های عفونی می گوید داروهای ارزان قیمت و خانگی مانند سیر، لیموی تازه، فلفل و عسل بسیار مفید هستند، با استفاده از مصرف ویتامین c حداقل روزی یک لیوان آب پرتقال بنوشید، مصرف ویتامین c در ساعات اولیه ی بیماری بسیار مفید است، سوپ مرغ هم برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است، سلول ها در معرض سوپ مرغ حرکات کمتری نشان داده که این خاصیت ضد التهابی سوپ را نشان میدهد، سوپ مرغ حاوی مواد شیمیایی خاصی است که می تواند سطح التهاب را در معابر بینی کاهش دهد و با وجود مواد مغذی داخل آن نقش مفیدی در گلو درد و التهابات تنفسی دارد، این ویروس می تواند سالمندان و کودکان را بیشتر از همه از پای در بیاورد پس مراقبت از کودک و نگهداری از سالمند را جدی بگیرید.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت از شما در برابر عفونت کرونا وجود ندارد، فقط می توانید با رعایت کردن قادر به کاهش خطر ابتلا به این ویروس باشید.

 • همیشه دستها را با آب و صابون بشویید.
 • با دست های آلوده هرگز چشمان و بینی و یا دهان را لمس نکنید.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار جلوگیری کنید.

همیشه نمی توان از ویروس ها با خوراکی ها جلوگیری کرد، ولی با شستن دستان می توان کمک کرد تا ویروس های محیط را با خود حمل نکنید، هر اندازه که به نظافت شخصی و شستشوی دست ها توجه بیشتری داشته باشید سالم تر خواهید ماند.

اگر احساس کردید فردی علائم ویروس کرونا دارد حتما به پزشک مراجعه کنید و مراقبت از بیمار را جدی بگیرید زیرا این بیماری بسیار واگیر دار است و باید نقش پرستار بیمار را خوب ایفا کنید.

برای ویروس کرونا هیچ درمانی وجود ندارد فقط باید مراقبت هایی را انجام دهید:

استراحت کافی داشته باشید.

آب کافی میل کنید.

از سیگار کشیدن و دود اجتناب کنید.

از استامینوفن برای کاهش تب و درد استفاده کنید.

از دستگاه بخور استفاده کنید.

چطوری از دیگران محافظت کنید؟

زمانی که سرما خورده هستید در خانه بمانید.

از تماس داشتن با دیگران اجتناب کنید.

در زمان سرفه و یا عطسه حتماً جلوی دهان خود را پوشش دهید و بعد دستهای خود را بشویید.

اشیاء و سطوح را تمیز و ضد عفونی کنید.

از ماسک های یکبار مصرف استفاده کنید و بعد از برداشتن از صورت باید دور انداخته شود و از ماسک جدیدی استفاده کنید.

از ویروس کرونا نترسید ولی باید نسبت به این بیماری هوشیار باشید و از خودتان مراقبت کنید.

آخرین اطلاعات تا تاریخ 20 بهمن 98

 • برآورد می شود، شیوع ویروس کرونا در کمتر از دو ماه چند صد میلیارد دلار زیان را بر اقتصاد چین وارد کرده و باعث شده تا روند رشد اقتصادی این کشور متوقف شود.
 • وزارت بهداشت: مسافران همه پرواز‌ها از امروز غربالگری می‌شوند.
 • کرونا به ایران رسید.
 • وزارت بهداشت امارات دو مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در این کشور را تایید کرد.

آخرین اطلاعات تا تاریخ 20 بهمن 98

کرونا به ایران رسید

۱۳ نکته کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

 1. ویروس کرونا، عمدتاَ از راه دهان، بینی، چشم و گوش وارد بدن می شود. بنابر این دست هایتان را قبل از شست و شوی کامل با آب و مایع دستشویی به این ۴ قسمت بدن نزنید.
 2. هر روز چندین بار دست هایتان را با آب و مایع دستشویی و هر بار به مدت نیم دقیقه با دقت بشویید. اگر مایع یا ژل ضدعفونی کننده هم بزنید، بهتر است.
 3. همراه تان یک مایع ضدعفونی کننده کوچک داشته باشید تا در محیط های عمومی مانند مترو و خیابان و … که دسترسی سریع به آب و مایع دستشویی ندارید، بعد از تماس با افراد و اشیاء، مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید.
 4. اگر نزدیک شما، کسی سرفه با عطسه کرد، فوری دهان و بینی تان را ببندید و حتی المقدور چند متری از او دور شوید، چون یکی از راه های انتقال کرونا، تنفس است.
 5. اگر مسوول اشیائی هستید که دست های افراد مدام با آنها در تماس است، آنها به کرات ضدعفونی کنید؛ مانند دستگیره های در، ستون های فلزی اتوبوس و مترو که افراد برای حفظ تعادل، آنها را می گیرند، پیشخوان بانک ها و ادارات، خودکارهای عمومی بانک ها، دکمه های آسانسور و خودپردازها ، نازل بنزین، نرده های کنار پله ها و غیره.
  همچنین سعی کنید تا حد امکان به چنین اشیائی دست نزنید و اگر هم زدید – که اکثراً ناگزیر هستید – دست های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید و قبل از شست و شو، به آن ۴ قسمت بدن که در بند اول گفتیم، دست نزنید.
 6. دست دادن و روبوسی را به حداقل ممکن برسانید.
 7. بلافاصله بعد از ورود به خانه، دست های خود را بشویید و ضدعفونی کنید. این را از همه اعضای خانواده بخواهید. همچنین در محل کار نیز با همکاران چنین قراری بگذارید.
 8. سیستم ایمنی بدن تان را با خوردن ویتامین C ، میوه ها ، سبزیجات و داروهای تقویتی، ارتقا دهید. خوردن روزانه یک لیوان “آب ولرم + آب لیموی تازه + یک قاشق عسل طبیعی” توصیه می شود.
 9. میوه ها و سبزیجات را با آب و چند قطره مایع ظرفشویی بشویید.
 10. غذای آلوده از راه های انتقال کروناست. از خوردن غذا و مایعات در جاهای غیر مطمئن جدا خودداری کنید.
 11. غذاهایتان کاملا پخته شود. بنابراین از خوردن غذاهای نیم پز مانند تخم مرغ عسلی، استیک نیم پز یا آبدار خودداری کنید.
  تاکید می شود مرغ و گوشت قرمز و شیر را خوب بجوشانید و کامل بپزید.
 12. مسواک تان را مدام با مایع دستشویی بشویید و ضدعفونی کنید.
 13. تا حد امکان در خانه بمانید، اگر بیرون رفتید بکوشید به جاهای شلوغ نروید و مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید.

در پی فوت دو بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا در قم، قرارگاه پدافند زیستی قم با حضور استاندار و معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد و برنامه‌های مختلف برای کنترل و مراقبت‌های لازم صورت گرفته است.

در همین ارتباط مدارس، دانشگاه ها و مراکز حوزه‌های علمیه قم روز پنجشنبه و همچنین فردا شنبه تعطیل شدند.

مسوولان مختلف کشوری و استانی با تاکید بر ضرورت بیش از پیش رعایت نکات و توصیه های بهداشتی در خصوص بیماری کرونا، از تلاش همه جانبه برای مهار و کنترل آن خبر داده اند./ منبع ایرنا

رعایت بهداشت فردی بهترین راه در جلوگیری از شیوع کرونا ویروس است:

دکتر «جواد نظری» روز جمعه در گفت‌و گو با ایرنا افزود: با مشاهده یک بیمار مبتلا به کرونا ویروس در اراک و قرنطینه و پیگیری مراحل درمانی وی، لازم است که مردم آگاهانه موارد بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند و دچار رفتارهای افراطی و تفریطی نشوند.

وی توضیح داد: اگرچه موارد ابتلا به کرونا ویروس از استان ووهان چین آغاز شد اما امروز در سطح ۲۰ کشور دنیا موارد آلودگی به این ویروس مشاهده شده و اگر روش‌های پیشگیری به درستی و حساسیت انجام شود خطر جدی در این حوزه وجود ندارد.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی خاطرنشان کرد: کرونا، ویروسی شایعی است که هرسال زمستان با علایم سرماخوردگی مشاهده می‌شد اما از سال ۲۰۰۲ این ویروس جهش ژنتیکی داشته و ابتدا خود را با بیماری سارس، پس از آن مرس و در حال حاضر به شکل کرونا ویروس جدید نشان داده که با دوره نهفتگی ۲ تا ۱۴ روز و با تظاهراتی نظیر تب بالا ، سرفه، تنگی نفس سردرد و گاهی با اسهال و استفراغ همراه است.

دکتر نظری عنوان کرد: مرگ و میر ناشی از کرونا حتی کمتر از آنفلوآنزا است بنابراین جای نگرانی ندارد و مردم تنها باید در سطوح رعایت بهداشت فردی و اجتماعی همکاری لازم را داشته باشندتا در آینده نزدیک از مرحله بیماری عبور شود.

وی توضیح داد: ممانعت از دست دادن و روبوسی و در آغوش گرفتن از نکات مهم پیشگیرانه انتقال ویروس کرونا است که در این راستا کمپین نه به دست دادن نیز در اراک راه‌اندازی شده و مردم باید این مسئله را برای بالا بردن سطح ایمنی خود و شهروندان در برابر سرایت بیماری جدی بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون مایع به مدت ۲۰ ثانیه در هر بار، از نکات جدی و الزامی در سطح پیشگیری از کرونا ویروس است و در صورت دردسترس نبودن صابون می‌توان از ژل با پایه الکل یا پد الکلی برای ضدعفونی موقت استفاده کرد ولی هیچ شوینده‌ای جایگزین صابون نیست.

دکتر نظری ادامه داد: در صورت عطسه و سرفه استفاده از دستمال کاغذی یک‌بار مصرف الزامی است و بعد از استفاده باید به سرعت در سطل زباله دردار انداخته شود و دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

وی عنوان کرد: اگر دستمال کاغذی حین سرفه و عطسه در دسترس نبود می‌توان به منظور پیشگیری از پخش ویروس، دهان و بینی را در گودی آرنج و لباس قرار داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک به تنهایی نمی‌تواند برای جلوگیری از انتشار سریع ویروس عمل کند و باید در کنار سایر توصیه‌ها باشد و نکته مهم این است که فقط افراد تب دار و مشکوک به بیماری و یا کسانی که در تماس مستقیم با آنان هستند باید از ماسک استفاده کنند و هر ۲ ساعت یک بار نیز باید ماسک تعویض شود.

دکتر نظری گفت: بهتر است که از تماس با حیوانات خانگی و وحشی و پرندگان خودداری شود و در صورت دست زدن به آن‌ها باید بلافاصله دست‌ها را با آب و صابون ضد عفونی کرد.

وی یادآور شد: رعایت فاصله یک متری از افراد می‌تواند در پیشگیری از کرونا کمک کننده باشد اما، در مواجهه با فرد تب دار و مشکوک به کرونا باید این فاصله در سطح یک و نیم تا ۲ متر دیده شود.

دکتر نظری گفت: شهروندان در صورت داشتن علایم ذکر شده باید به پزشک مراجعه کردن و از حضور در اماکن عمومی عمومی خودداری کنند و در منزل بمانند تا بهبود یابند.

وی اظهار داشت: خودداری از تماس مستقیم با سطوح دستگیره و اشیا و مکان‌هایی شمار زیادی از افراد ممکن است با آن‌ها در ارتباط باشند، باید محدود شود و بهتر است ضدعفونی این بخش‌ها و استفاده از دستکش و شستن مستمر دست با آب و صابون مد نظر باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: مردم باید از حضور در مناطق عمومی و پرجمعیت در مواقع غیرضروری بپرهیزند و در امامزاده‌ها از بوسیدن و دست زدن به ضریح پرهیز کرده و در مساجد و عزاداری‌ها از درآغوش گرفتن و دست دادن با خانواده مصاب خودداری کنند و پس از خارج شدن از این محیط‌ها مراحل شستشوی دست‌ها وضدعفونی را رعایت کنند.

دکتر نظری خاطرنشان کرد: در سفره‌خانه‌های سنتی مصرف قلیان ممنوع است و ضمن مضرات دود قلیان برای سلامت استفاده از نی قلیان از شیوه‌های مهم انتقال کرونا ویروس محسوب می‌شود.

وی گفت: شهروندان باید بعد از استفاده از خودپرداز، نازل پمپ بنزین و سایر وسایل عمومی به سرعت دست‌ها را با آب و صابون شستشو داده و از زدن دست به چشم و صورت بپرهیزند.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی یادآور شد: گوشی تلفن همراه و تبلت باید چندین بار در روز ضدعفونی شود به ویژه پس از امدن به منزل و شستشوی دست این وسایل باید ضدعفونی شوند.

دکتر نظری عنوان کرد: مصرف تخم مرغ، فرآورده‌های حیوانی و انواع گوشت باید به صورت کاملا پخته باشد گنجاندن سه واحد سبزی تازه و تمیز و حداقل ۲ واحد میوه در رژیم غذایی روزانه سطح ایمنی و نیازهای بدن به ویتامین‌ها را بهبود می‌بخشد.

وی گفت: مصرف منابع غذایی حاوی ویتامین‌های C وD،A برای تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است و نیاز است که پرتقال و نارنگی و سیب، کیوی ، لیموشیرین و لیموترش، فلفل، خانواده کلم‌ها ،جعفری، پیازچه و گوجه فرنگی بیشتر استفاده شود تا درصد بروز بیماری‌های تنفسی کاهش یابد.

بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون یک مورد بیماری کرونا ویروس در اراک مشاهده شده که فرد مبتلا پزشک ساکن قم است و اکنون در یکی از بیمارستان‌های اراک به صورت قرنطینه مراحل درمانی را طی می‌کند و شرایط عمومی وی نیز رضایت بخش است.

به گفته دکتر «محمد جمالیان»رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک تاکنون ۱۶ نمونه آزمایشگاهی از افراد مشکوک به کرونا در اراک گرفته شده که تنها یک مورد مثبت بوده است و نتایج سایر آزمایش‌ها منفی است. منبع ایرنا

آخرین اطلاعات تا تاریخ 4 اسفند 98

محمدباقر نوبخت ‏‏معاون رییس جمهوری و رییس ‏سازمان برنامه و بودجه در توئیتی از اختصاص مبلغ ۵۳۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پیشگیری و مقابله با کرونا خبر داد.

نوبخت یکشنبه شب در این توئیت افزود: بعد از هماهنگی با وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تماس تلفنی با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی قم، گیلان و شهید بهشتی تهران و اعلام آمادگی دولت برای هرگونه کمک از جمله پشتیبانی مالی برای پیشگیری و مقابله با کرونا مبلغ ۵۳۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت تخصیص یافت.

به گزارش ایرنا، امروز رییس جمهوری به وزیر بهداشت دستور داد که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تشکیل شود.

ویروس کرونا از دی ماه گذشته تا کنون بیش از دو هزار قربانی گرفته است. تقریبا تمامی جانباختگان از چین، ‌کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند. هشت نفر نیز در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌ اند. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.
بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (یکشنبه) گفت: تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به هشت و تعداد مبتلایان به ۴۳ نفر رسید. منبع ایرنا

این مطلب هر روز بروزرسانی شده و اطلاعات بیشتری را در رابطه با ویروس کرونا (Corona virus) به شما عزیزان خواهیم داد.

پیشنهاد میکنیم حتما اینستاگرام طلوع حیات را دنبال کنید تا اطلاعات خوبی در زمینه نگهداری از کودک و مراقبت از سالمند و نگهداری از بیمار به شما عزیزان بدهیم تا بتوانید از این عزیزان به نحو احسن مراقبت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست