انواع بیماریهای شایع سالمندان

در این مطلب به این مورد می پردازیم که سالمندان چه بیماری هایی را بیشتر تجربه میکنند، بیماری های زیادی افراد بالای 65 سال را تهدید میکند که از شایع ترین نوع بیماری ها میتوان در ادامه نام برد.

انواع بیماریهای شایع سالمندان

انواع بیماریهای شایع سالمندان

آرتروز

افرادی که مبتلا به آرتروز هستند، در قسمت مفاصل یا در اطراف آن احساس خشکی و درد می کنند، آرتروز بیش از 100 مشکل موثر بر مفاصل یا بافت های محیط اطراف می باشد، حدود نیمی از افراد با این بیماری درگیر هستند در مورد آرتروز در دکتر تو بیشتر بدانید.

بیماری قلبی

این بیماری شامل فشار خون بالا و سکته هم می باشد، کمتر از 30 درصد از افراد مسن بالای 65 سال دچار بیماری های قلبی هستند، بیماری قلبی شامل بیماری عروق است که بر جریان خون به سوی قلب تاثیر گذار است و منجر به حمله قلبی می شود.

چاقی

افراد سالمندی که دارای وزن بالایی هستند چاق تلقی می شوند، این افراد بیشتر در معرض سکته، بیماری قلبی و سرطان از جمله سرطان سینه در زنان بعد از یائسگی، سرطان روده، سرطان رحم قرار دارند.

مشکلات بینایی وشنوایی

یکی دیگر از انواع بیماریهای شایع سالمندان مشکلات بینایی و شنوایی می باشد، مشکلات بینایی شامل آب مروارید، آب سیاه و مشکلات ناشی از دیابت در بین افراد مسن بسیار رایج است، با بالا رفتن سن معمولا قدرت شنوایی و بینایی تحلیل می رود.

تصادفات

گاهی ممکن است که سالمندان سالم هستند ولی به طور ناگهانی به زمین می خورند یا تصادف برای آنها پیش می آید که منجر به شکستگی استخوان ها یا آسیب سر شان می شود، بعداز این اتفاقات افراد سالمند ترسشان برای انجام فعالیتهای خود بیشتر و بیشتر می شود، بنابراین فعالیت های خود را کمتر کرده که این امر باعث می شود مقاومت ماهیچه ایی آنها تحلیل برود.

از جمله بیماری های دیگر سالمندان بیماری های جسمی آنهاست که نیاز به مراقبت از سالمند بصورت ویژه دارد:

  • کم خواب شدن آنها
  • آلزایمر
  • پارکینسون
  • پوکی استخوان
  • عفونت ادرای در دوره ی سالمندی
  • سالمندان واختلالات پوستی
  • زمین خوردن سالمندان

در افراد مسن امر بی خوابی بسیار شایع است کم خوابی باعث می شود که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با میکروب ها و عفونت ها ضعیف شود.

سرگیجه و سردرد و درد مفاصل و عدم تعادل از عواملی است که باعث زمین خوردن سالمندان می شود، یکی دیگر از دلایل زمین خوردن استفاده ی نامناسب یا بیش از حد داروهاست، به ویزه داروهایی که تعادل آنها را ضعیف می کند.

آلزایمر هم مرگ تدریجی حافظه ست که در افرادی که مسن هستند بیشتر دیده می شود، فعالیت های مغزی  مانند جدول حل کردن یا بازی شطرنج  از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

یک مثال قدیمی هست که میگه بیمار، تیمار میخواهد یعنی بیمار نیاز به یک نفر دارد که بصورت تمام وقت نیازهایش را برآورده کند برای اعضای خانواده شاید این کار سخت باشد اما با گرفتن پرستار بیمار یا پرستار سالمند میتوانید نگهداری از سالمند یا بیمار خود را به شخصی بسپارید که تمام وقت در اختیارش باشد و نیازهایش را برآورده کند.

نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند

توصیه های تغذیه ایی سالمندان در فصل سرما

سالمندان بیش از جوانان  در معرض سوء تعذیه  قرار دارند که این اختلال در فصل سرما می تواند شدت پیدا کند، این اختلال  عاملی برای تشدید بیماری هایی برای سالمند از جمله سرماخوردگی و آنفلونزا  می باشد، با تقویت سیستم ایمنی بدن به همراه مصرف وعده غذایی ها به طور کامل می توان مانع از بروز این مشکلات برای سالمندان عزیز شد، از گروه میوه جات مثل لیمو و پرتقال و سبزیجات که بهتر است به شکل بخارپز سالمندان استفاده کنند به دلیل مشکلات دندان که بتوانند راحت میل کنند، تا مانعی برای مصرف این گروه از سبزیجات نباشد.

خوردن شیر و لبنیات برای سالمندان بسیار مفید است از جمله سلامت استخوان های آنها و عضلاتشان برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید است توجه داشته باشید که سالمند شما مثل یک کودک ضعیف شده و باید مثل یک پرستار کودک از سالمند خود محافظت کنید.

مصرف روزانه سوپ، گوشت و دانه ها و غلات که سرشار از فیبر است برای سالمندان در فصل سرما بسیار مفید می باشد، و همچنین انجام فعالیت های فیزیکی و پیاده روی و مصرف وعده های اصلی غذا و افزایش تعدد وعده های غذایی از جمله مواردی است که در پیشگیری از سوء تغذیه سالمندان موثر واقع شده است.

ما به شما پیشنهاد میدهیم اگر پدر یا مادر سالمند دارید یا اعضای خانواده شما بیمار هستند می توانید پرستار بیمار یا پرستار سالمند در منزل استخدام کنید تا به بهترین شکل ممکن از سالمند یا بیمار شما نگهداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست